2013. november 17., vasárnap

Tokió: Ginza - az üzleti negyed




A nap további részében úgy beszéltük meg, hogy találkozok a két Tokióban lévő kamogawa-i lánnyal, akik akkor épp Ginza-ban voltak





Ginza-ról azt érdemes tudni, hogy Tokió és egyben a világ egyik legismertebb (és legdrágább) üzleti és luxus-bevásárló negyede.
Érdekessége, hogy a mai napig őrzi a nevében a történetét. Ginza kanjikkal leírva(銀座) két részből áll: az első az ezüst, a második karakternek az egyik jelentése pedig a gyűjtés. Ugyanis, mint ahogy később megtudtam, Edo (Tokió korábbi neve) egyik legnagyobb pénzverdéjét itt alapították még az 1600-as évek elején. Innen a név.
Ha valaki megkérdezi, pl ilyenek miatt szeretem a japán nyelvet:)


Ha 3 szóval kéne jellemezni a negyedet: üzleti élet, luxus, éjszakai élet.






Az egyik leghíresebb része az ún. Hokousha Tengoku, azaz "Gyalogos Mennyország




Ez az utca azért érdekes, mert - igaz, hogy Ginza egyik legforgalmasabb utcája, ugyanakkor szombaton és vasárnap déli 12 óra és délután 5 óra között lezárják és szabaddá teszik a gyalogosok részére. Andrássy út? Felvetődött már az ötlet, hogy sétálóutcává alakítják át:)
Ez azt jelentette számomra, hogy az lehető legjobb volt az időzítésem, pont le volt zárva mikor odamentem:)

Magát az utcát úgy kell elképzelni, hogy ilyen "jelentéktelen" márkák - mint Gucci, Fendi, Prada, Dior , Luis Vutton stb, üzletei vannak egymás hegyén-hátán. Meg még egy rakás olyan luxusmárka, amiről én még csak nem is hallottam. Meg persze van itt egy óriási Apple bolt is, már akit ez lázba hoz. De hogy ezek nem olyanok ám, mint otthon, vagy akár Bécsben, hogy 1-2 szint. Neeem, itt legalább 2-3-szor nagyobbak még ezek is.






















Egy nő kimonóban az utcán - nem annyira ritkaság ez sem


Éjszaki élet - Hostess Bar
Éjszakai életről annyit jegyeznék csak meg, hogy a japánok azt szokták mondani, hogy "Ginza a gazdag, középkorú üzletemberek szórakozó negyede". Ennek megfelelően nem karaoke bárokkal vagy épp nyugati stílusú klubokkal van tele, hanem a sajátságos japán hostess bárokkal.
Ezeknek a bároknak az a lényege, hogy a férfiak munka végeztével, ahelyett hogy hazamennének (akár van feleség, akár nincs....), beülnek egy ilyen bárba és meleg fogadtatás követően a különféle fiatal hostess lányok szórakoztatják őket. Ezeknek a lányoknak azonban nem csak szépnek, de okosnak is kell lenniük, hiszen a szavaikkal, természetükkel kell szórakoztatni a megfáradt üzletembereket. A (természetesen) kimonóba öltözött lányok italt töltenek a vendégeknek, meggyújtják a cigijüket, flörtölnek és és kedvesen bánnak a vendégekkel.
De azonban fontos megjegyezni, hogy hiába hasonlítják ezeket a hostess lányokat a korábbi korok gésáihoz, ezek a bárok NEM nyújtanak szexuális szolgáltatást! (a gésák esetében is a szexuális szolgáltatás csak a teljes szolgáltatás kis részét tette ki).
A lányokhoz legtöbb esetben hozzányúlni is tilos.
Ezeket a bárokat a mama san vezeti.



Az árak természetesen a csillagos eget verdesik, egy jobb helyen pár óra annyiba kerül, mint otthon egy átlag havi fizetés.
Nagyon gyakori eset az is, hogy egy-egy nagyobb cég az alkalmazottai "csapatépítés" címén ilyen hostess bárokba mennek, amit teljesen a cég fizet.
Az egyik tanárom mondta, hogy a korábbi munkahelyéről ők elég gyakran mentek ilyen club-okba, és hogy úgy kell elképzelni pl hogy egy üveg pezsgő olyan 10e yen (=kb 22-23e forint), és hogy ők pár óráért olyan 50e yen (=110-120e Huf) körüli összegeket hagytak ott.





Igaz gyengén, de valamennyire idekapcsolódik - csak hogy kicsit reklámozzam az igazán jó japán filmeket:



Wandering Ginza Butterfly (az eredeti címe Gincho Wataridori) az egyik kedvenc japán filmem, az egyik kedvenc színésznőmtől (Kaji Meiko) a '70-es évekből.

A főszereplő (Nami) egy yakuza feleségének megöléséért ült, de miután kiszabadul a börtönből, egy hostess bárban helyezkedik el, ahol nagyon népszerű lesz. Viszont a börtönviselt múltjával ez egyre nehezebbé válik. Ráadásul egy yakuza klán át akarja venni az irányítást a hely felett, hullanak az emberek, de ezt persze ő nem hagyhatja.



A színésznőről annyit mondanék el, hogy Kaji Meiko dalai hallhatóak pl a méltán népszerű Kill Bill 1-2 soudntrack-jén, ugyanis Tarantino-ra hihetetlen nagy hatással volt, mind a hangja, mind a színészi játéka. Ennek a bizonyítéka, hogy egy korábbi filmje a Lady Snowblood ihlette meg a Kill Bill női főszereplőjének karakterét (Uma Thurman)
A Wandering Ginza Butterfly film zenéjét (amit maga a főszereplő Kaji Meiko énekel) pedig már a rettentően kreatív Kanye West is feldolgozta a Dark Fantasy című számában.




Szal aki a nyugati filmek mellett vágyik egy kis extrára annak melegen tudom ajánlani. Iszonyat stílusos.






De visszatérve a valóságban, további képek Ginza-ról a Hokousa Tengoku, azaz Hokoten környékéről


Mikor kiértem az az állomásról egy újabb megmagyarázhatatlan "aranyosság" fogadott. A hátsó két figura életnagyságú és emberek vannak bennük:)

Ginza: üzletek, felhőkarcolók mindenhol



















Illetve akit érdekel még Ginza részletesebb itt egy pár perces utcai felvétel a youtube-ról. Jó kis összeállítás ez is















UPDATE: 2013.11.27










Egy esti felvetelem felhokarcolok toveben. Szerintem brutalis a latvany....










Kabuki-za: A leghiresebb szinhaz Tokioban, ahol tradicionalis japan szinhazi darabokat, kabuki-t jatszanak. Egy teljes eloadas kb 5 ora hosszu, es 20.000 yen (=45.000 Huf) korul mozog. Persze lehet olcsobb 1-2 oras jegyeket is venni


























Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése